Tachovský dětský sbor

Tachovský dětský sbor pracuje při ZUŠ Tachov, sdružuje 100 – 120 dětí ve věku 5 až 19 let ve třech přípravných sborech – Cvrčci, Plamínek, Sluníčko, a v hlavním sboru.

Tachovský dětský sbor založil v roce 1973 jeho sbormistr Josef Brabenec.

od 1.8.2023 je sbormistryní TDS,  hlavního sboru a přípravného sboru Sluníčko, Mgr. et Bc. Klára Dubská, která je bývalou žákyní ZUŠ a zpěvačkou TDS.

Se sborem dlouhodobě spolupracují i pedagogové ZUŠ –  s mladšími přípravnými sbory Cvrčci a Plamínek pracuje Jana Válová, klavírní doprovod a korepetici zajišťují I. Humlová a M. Poustková.

Dobré zázemí sboru poskytuje Město Tachov – zkoušky sborů probíhají v historické budově zámeckého mlýna.

Prvním úspěchem sboru bylo získání Zlaté palmy Svátků písní Olomouc v roce 1977. Od té doby se sbor účastnil mnoha festivalů (Nantes – F; Oskharshamn – S; Halle, Gotha, Cham – D; Pardubice, Olomouc, Šumperk, Semily – CZ; Cantinigros – E; Sligo – IR; Neerpelt – B; Tandil – Arg.; Riva del Garda – I; Banská Bystrica – SK, Barcelona – SP, Fundao – PO), odkud přivezl mnoho předních ocenění.

V roce 2010 se sbor účastnil světové sborové olympiády Shaoxing v Číně, kde získal dvojnásobné stříbrné ocenění.

Zpěváci TDS koncertovali v 17 evropských zemích, v Jihoafrické republice, Brazílii, Argentině a Číně. Sbor mnoho let spolupracuje se Západočeským symfonickým orchestrem v M. Lázních.

Sbor pořádá mnoho koncertů v městě a jeho okolí, regionu i mimo něj.

Po celé ČR i v zahraničí má sbor mnoho spřátelených sborů, se kterými pořádá výměnné koncerty – vždy v Tachově a zároveň i ve městě hosta.

Webové stránky TDS: https://tds.tachov-mesto.cz/